www.prep.ng: March 2018

Saturday, 24 March 2018

UNIPORT First Semester Exam Time-Table for 2017/2018 Academic Session

uniport
The management of University of Port-Harcourt (UNIPORT) has released the first-semester exam time-table for the 2017/2018 academic session.

Find attached the timetable for the first semester 2017/2018 lectures which begins on Monday 3rd of April, 2018 to May 4th, 2018.

UNIPORT EXAM TIME-TABLE.


BUK 34th Convocation Ceremony Date for 2016/2017 Academic Session Announced

BUK 34th Convocation Ceremony

The Vice Chancellor of Bayero University Kano, Professor Muhammad, Yahuza Bello on behalf of the council, Senate and entire University community cordially invites the general public to the 34th convocation ceremony.

BUK convocation ceremony

BUK 34th convocation ceremony has been scheduled to hold from 3rd April – 7th April 2018.

Time: 9am Daily.

Venue: Convocation Arena, New Campus Gwarzo Road, Kano.

UNIMAID NYSC Pre-Mobilization List Batch ‘A’ 2018 Released

unimaid nysc

The management of the University of Maiduguri (UNIMAID) has released the names of graduates uploaded on the National Youth Service Corps (NYSC) portal for 2018 Batch ‘A’ NYSC programme.

UNIMAID NYSC PRE-MOBILIZATION LIST.
The following Graduates of University of Maiduguri (UNIMAID) have been successfully uploaded to the integrated database of the National Youth Service Corps for 2018 Batch ‘A’ NYSC programme. At the confirmation of your name, you are to wait until the approved date for commencement of Online Registration.


Friday, 23 March 2018

University of Ibadan 2016/2017 Seasonal Examination Results and Matters Arising Report

University of Ibadan 2016/2017
The Senate of the University of Ibadan at its meeting held on Monday, 19 March 2018 and Tuesday, 20 March 2018, considered the results of the Final Year and Non-Final Year Results for the 2016/2017 Session, respectively.

We are delighted that the performance of our students was generally good. In particular, a total of 142 of our Final Year students earned a First Class Honours degree. The Faculties of Science and Technology tied in the overall best position with 37 students in each of the Faculties finishing with First Class. Twenty-one of our students in the Faculty of Law earned First Class; this is the best ever result by the Faculty since its establishment 38 years ago.

The number of first class from other Faculties include Arts (16), Agriculture (8), The Social Sciences (8), Education (7) Renewable Natural Resources (4), Public Health (2), Basic Medical Sciences (1), and Clinical Sciences (1).

Similarly, in the unclassified degree programmes, a number of students had a distinction in various courses. These include 13 students in Bachelor of Physiotherapy, 13 in Doctor of Veterinary Medicine and 18 with Bachelor of Pharmacy.

It is worth mentioning here that the graduating students of the 2016/2017 Class were admitted into the University of Ibadan between 2011/2012 and 2013/2014 academic sessions, depending on the specific course of study, through a very rigorous and highly competitive Post-UTME.

Empirical and verifiable data available at the University of Ibadan have shown convincingly that there has been a considerable improvement in the quality of students admitted into the University since the Post-UTME template was introduced during the 2005/2006 admission exercise.

The withdrawal rate at the end of the 100 level at the University of Ibadan had dropped from an all-time high of 12% before the introduction of Post-UTME to less than 2% (i.e. Success Rate of 98%) during the 2015/2016 session.
Unfortunately, there was no Post-UTME for the candidates admitted during the 2016/2017 session. This has been largely responsible for the comparatively poor performance of our students admitted during the last session as shown in Fig 1.

The total number of students in the cohort was 2,998.

It can be observed that students in the science-based disciplines, in particular, did not perform too well, with the pass rate being lowest at 67.5% at the Faculty of Veterinary Medicine. On the other hand, the Humanities-based discipline posted better results, with the best coming from the Faculty of Law at 99.2%.

For the entire University, the overall success rate averaged 85%.


As can be seen from Fig 2, some 328 students, representing 10.9% of the total, have been advised to withdraw from the University for their inability to meet the minimum condition approved by Senate. In other words, one out of every nine of the 100 Level students did not meet the minimum condition to retain their studentship.

Moreover, another set, comprising 115 students, was unable to meet Faculty requirements and have been advised appropriately to apply for a change of course.


With the restoration of Post-UTME for the new intakes, we are optimistic for improved performance for the new students due to enrol at the beginning of the 2017/2018 session.

Moreover, the Senate has taken a number of strategic decisions aimed at continuous improvement of the standard of training and learning at the University of Ibadan. Implementation will commence with immediate effect.

All students are encouraged to apply for and collect their academic transcripts as soon as possible.

While congratulating those who performed excellently in their examinations, we send best wishes to the others.

With kind regards, always.

Idowu Olayinka
Vice-Chancellor
University of Ibadan
Ibadan

Wednesday, 21 March 2018

Fig 1 Success Rate of 100 Level Students at the University of Ibadan at the End of the 2016/2017 Session.

Fig 2 Number of 100 Level Students requested to Withdraw from the University of Ibadan at the End of the 2016/2017 Session on the basis of Poor Academic Performance.
University of Ibadan 2016/2017

University of Ibadan 2016/2017

Monday, 12 March 2018

WAEC Timetable 2019 May/June Senior Secondary School Examination (SSCE)

The 2017/2018 WAEC TIME TABLE May/June Senior School Certificate Examination (SSCE) of the West African Examination Council (WAEC) has been slated to commence on 27th March 2018 and ends on 15th May 2018. Updated: Yoruba, Commerce, Civic Education has been added.

WAEC TimeTable 2018
The West African Examinations Council (WAEC) Timetable for the May/June SSCE examinations, 2018/2019 has been released!.

As stated below, When will WAEC 2018/2019 starting? As stated above, WAEC 2018 will start on the 27th March and ends on 15th May 2018.

Important notice: Civic Education will hold on 11th April 2018, while Commerce is on 24th April 2018. Yoruba will hold on the 13th of April while, Computer studies is on the 11th of April. General subjects like Mathematics holds on the 18th of April, 2018. While English language will be taking place on the 12th of April 2018. Please see the full details below;


Tuesday, 27th March, 2018

Stenography 3(Shorthand & Word Processing)** – 09:30 a.m. – 11:08 a.m.

Furniture Making 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Furniture Making 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:15 p.m.



Automobile Parts Merchandising 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Automobile Parts Merchandising 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m



Data Processing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Wednesday, 28th March, 2018



Stenography 2(Essay)** – 09:30 a.m. – 10:10 a.m.

Stenography 1(Objective)** – 10:10 a.m. – 10:50 a.m.



Auto Electrical Works 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Auto Electrical Works 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.


Air-conditioning and Refrigeration 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Air-conditioning and Refrigeration 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.


Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.


Visual Art 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 5:00 p.m.

Visual Art 1 (Objective) – 5:00 p.m. – 5:50 p.m.


Tuesday, 3rd April 2018



Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Chemistry 3( Alternative D) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.



Music 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Music 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Auto Mechanics 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.



Wednesday, 4th April, 2018



Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25 p.m. (2nd Set)



Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work)**** – 09:30 a.m. – 12:15 p.m.

History 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Thursday, 5th April, 2018



Literature-In-English 2 (Prose) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.

Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.



Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Foods and Nutrition 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:15 p.m.

Foods and Nutrition 1 (Objective) – 3:15 p.m. – 4:15 p.m.



Engineering Science 2 (Essay)*** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.

Engineering Science 1 (Objective)*** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.



Picture Making 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Picture Making 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.



Friday, 6th April, 2018.



Shorthand – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.

Geography 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Geography 1(Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)



Health Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Health Science 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Health Education 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Health Education 1 (Objective) ** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.



Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Monday, 9th April, 2018



Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m. – 12:00 noon

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:00 p.m. – 3:30 p.m.



Tuesday, 10th April, 2018



Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.

Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.



Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.

Ceramics 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Ceramics 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.



Forestry 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Forestry 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Wednesday, 11th April, 2018



Civic Education 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Building Construction 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.



Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Thursday, 12th April, 2018



English Language 2(Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

English Language 3 (Test of Orals)** /**** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.



Friday, 13th April, 2018



Hausa 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Igbo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Yoruba 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Edo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Edo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Efik 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Efik 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Ibibio 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ibibio 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.

Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.



Monday, 16th April, 2018



Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Biology 3(Alternative B) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.



Tuesday, 17th April 2018



Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Economics 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.

Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.

Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.



Wednesday, 18th April 2018



General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon.

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.



Thursday, 19th April 2018



Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.

Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Fante (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Ga (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Nzema (Elective) 1 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m



General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.



Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon

Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.



Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Fante (Elective) 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Ga (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m



Biology 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:40 p.m.

Biology 1 (Objective) – 3:40 p.m. – 4:30 p.m.



Friday, 20th April, 2018



Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.

West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.



Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Monday, 23rd April, 2018



Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Government 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.



Tuesday, 24th April, 2018



Machine Woodworking 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.

Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.



Sculpture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Sculpture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 09:30 a.m. – 10:30 a.m.

Carpentry and Joinery 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Carpentry and Joinery 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.



Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)

Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)



General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 3:30 p.m. – 4:20 p.m.



Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.



Wednesday, 25th April, 2018



Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Jewellery 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Jewellery 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Painting and Decorating 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Painting and Decorating 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Computer Studies 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)



Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)



Garment Making 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 2:40 p.m.

Garment Making 1 (Objective)** – 2:40 p.m. – 3:25 p.m.



Garment Making 3(Alternative to Practical Work)** – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 2:00 p.m. – 4:45 p.m.



Thursday, 26th April, 2018



General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.

Agricultural Science 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)

Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)



Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



General Agriculture 3 (Practical) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)



Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Basic Electricity 2 (Essay) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Basic Electricity 1 (Objective) ** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Friday, 27th April, 2018



Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.



Tourism 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:20 a.m.

Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon



Mining 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:35 a.m.

Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.



Bookkeeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Store Keeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)



Upholstery 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Upholstery 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.



Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.

Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.



Monday, 30th April, 2018



Agricultural Science 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.

Agricultural Science 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.



General Agriculture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

General Agriculture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Textiles 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Textiles 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Technical Drawing 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.

Technical Drawing 1 (Objective) – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.



Wednesday, 2nd May, 2018



Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Cosmetology 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.

Cosmetology 1 (Objective)** – 10:50 a.m. – 11:30 a.m.



Dyeing and Bleaching 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:10 a.m.

Dyeing and Bleaching 1 (Objective)** – 11:10 a.m. – 11:55 a.m.



Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)

Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)



Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

GSM Phone Maintenance and Repair 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.

GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.



Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.



Store Management 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Store Management 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:15 p.m.

Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective)** – 4:15 p.m. – 5:00 p.m.



Photography 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Photography 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Thursday, 3rd May 2018



French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.

French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.



Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)



Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.



Friday, 4th May, 2018



Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 09:30 a.m. – 12:30 p.m.



Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m.(2nd Set)



Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)



Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:00 noon (1st Set)

Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 12:30 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)



Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)



Social Studies 1 (Objective)* – 2:00 p.m. – 2.50 p.m.



Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon (2nd Set)



Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)



Visual Art 3B (Creative Design) 3hrs 2:00 p.m. – 5:00 p.m.



Monday , 7th May, 2018



Physical Education 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.

Physical Education 1 (Objective) – 10:50 a.m. – 11:40 a.m.



Leatherwork 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Leatherwork 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Music 3A (Aural) – 1:00 p.m. – 1:45 p.m.

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Home Management 3 (Practical ) Planning Session – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.



Tuesday, 8th May, 2018



Auto Mechanics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)



Graphic Design 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Graphic Design 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.



Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.



Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.

Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.



Wednesday, 9th May, 2018



Insurance 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



English Language 3 (Oral)*/*** – 09:30 a.m. – 10:15 a.m. (1st Set)

English Language 3 (Oral)*/*** – 10:40 a.m. – 11:25 a.m. (2nd Set)



Photography 3 (Alternative to Practical Work)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.

Furniture Making 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Furniture Making 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Painting and Decorating 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Painting and Decorating 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 2:00 p.m. – 6:00 p.m. (2nd Set)



Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 2:00 p.m. (1st Set)

Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 2:15 p.m. – 6:45 p.m. (2nd Set)



Thursday, 10th May, 2018



Integrated Science 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Integrated Science 1 (Objective)* – 11:00 a.m. – 12:00 noon



Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:20 a.m.

Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.



Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.

Radio, Television and Electronic Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.



Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.

Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.



Printing Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Printing Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.



Science (Core) 2 (Essay)*** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Science (Core) 1 (Objective)*** – 11:00 a.m. – 12:00 noon



Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)*** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.



Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon



Marketing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Salesmanship 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Auto Mechanical Work 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:45 a.m.

Auto Mechanical Work 1 (Objective)** – 11:45 a.m. – 12:30 p.m.



Machine Woodworking 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Machine Woodworking 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)



Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 12:00 noon – 12:40 p.m.



Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)

Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)



Upholstery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)

Upholstery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)



Thursday, 10th May, 2018 to Friday, 1st June, 2018



Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Physical Education 3 (Performance Test)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Home Management 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test)

Date and time for each paper will be arranged by the Council.



Friday, 11th May, 2018.



Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon



Basketry 2 ( (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.

Basketry 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.



Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.



Basic Electronics 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Basic Electronics 1 (Objective) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.



Monday, 14th May, 2018.



Woodwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.



Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.



Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Basic Electronics 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Basic Electronics 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Home Management 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Home Management 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.



Monday, 14th May, 2018 to Wednesday, 6th June, 2018.



Basketry 3 (Project Work)*

Ceramics 3 (Project Work)*

Graphic Design 3 (Project Work)*

Jewellery 3 (Project Work)*

Leatherwork 3 (Project Work)*

Picture Making 3 (Project Work)*

Sculpture 3 (Project Work)*

Textiles 3 (Project Work)*

6 hours a day for 5 days for each paper

Date and time for each paper will be arranged by the Council.



Tuesday, 15th May, 2018



Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Basic Electricity 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)

Basic Electricity 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)



Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.

Health Education 3 (Alternative to Practical Work) ** – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.



End of WAEC 2018 Timetable.



* Available to candidates in Ghana only.

** Available to candidates in Nigeria only.

*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only.

**** Available to candidates in Liberia only.



Important Notes:

1. Difference in Time on Question Paper and Timetable Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.



2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken (1) General Knowledge-In-Art Paper 3 The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken. (2) Project Work Papers The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles and Jewellery will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.



3. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.